Відміна мораторію на відчудження земельної ділянки в Україні

Снятие моратория в Украине, Помощь студенту

Формування ринку земель сільськогосподарського призначення є одним з найбільш дискусійних та заполітизованих питань в Україні.

Досі тривають дискусії щодо доцільності відміни мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. На сьогодні суспільство і більшість політичних сил визнають неминучість формування ринку земель сільськогосподарського призначення за умови належного нормативно-правового забезпечення засад його функціонування.

Первинне значення слова мораторій означає відстрочку виконання зобов’язань, встановлена державними органами на певний час у зв’язку з настанням надзвичайних подій чи обставин – війни, стихійного лиха тощо. Дія мораторію розповсюджується на відчудження і зміну цільового призначення земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Скасування мораторію стане початком нормативних, цивілізованих земельних відносин. А також звільнить від пострадянських звичок ведення аграрного бізнесу.

Питання впливу мораторію на можливість реалізації громадянами права власності на землю певною мірою висвітлювали в своїх працях такі науковці, як: В. Семчик, П. Кулинич, В. Носик, Д. Бусуйок, В. Гуревський, М. Гребенюк та інші.

Громадяни повинні визначати як використовувати земельну ділянку.

Взагалі у першу чергу на купівлю земель повинні мати право ті хто має земельні ділянки поряд. Тут потрібно мінімізувати ризики для громадян.

Запровадивши мораторій, держава, намагаючись захистити права громадян на землю, одночасно тим самим створила перешкоди для реалізації ними цих прав.

Штучне стримування вільного ринкового обігу земельних ділянок суперечить Конституції України, наприклад ст.ст. 14, 41.

Мораторій на купівлю-продаж сільськогосподарської землі в Україні ґрунтується не на економічних, а на політичних чинниках. А з точки зору економіки мораторій є досить шкідливим. Заборонивши легальну купівлю-продаж землі, він породив тіньовий ринок.

До цього, необхідно враховувати, що переважна більшість земель сільськогосподарського призначення сьогодні використовується на умовах оренди, що при мізерній орендній платі дозволяє використовувати їх практично безоплатно.

Таким чином, на практиці, неможливість легально продати земельну ділянку сільськогосподарського призначення примушує їх власників майже за безцінь здавати їх в оренду. І тепер в Україні велика кількість земель сільськогосподарського призначення перебувають у довготривалій оренді. І треба розуміти, що дана ситуація є надзвичайно вигідною для орендарів.

Інтереси держави вимагають, щоб земля давала продукцію, користь суспільству. А дія мораторію віддаляє від землі реального господаря.

Підсумком виступає, що незважаючи на формальну заборону, ринок земель сільськогосподарського призначення фактично існує завдяки різним тіньовим схемам. Для подолання даної ситуації необхідно створити справжній ринок, належно забезпечити його правовими засобами і скасувати мораторій на відчудження земель сільськогосподарського призначення.

Автор – Бабченко Н.С.
Наш официальный сайт — http://inlex.org.ua/
Наш ВК — https://vk.com/inlex_help
Наш ФБ — https://www.facebook.com/groups/inlexhelp/
Наш Instagram — https://www.instagram.com/inlex.org.ua/

    ×

    Помочь сайту

    Все материалы на сайте предоставляются бесплатно, поэтому администрация выражет сердечную благодарность за любое пожертвование на поддержку сайта.